Powerhouse

Плаќање при подигнување на нарачката

Бесплатна достава над 2000 ден

100% Оригинални Производи

Бесплатна достава над 2000 ден!

Availability: Достапно

Yamamoto Glutamine Powder, 600g

Бренд:

1.790 ден

Без глутен ✔ Без лактоза ✔

Glutamine POWDER е додаток на Yamamoto Nutrition кој содржи чист Л-Глутамин во прав, добиен од процесите на ферментација на растенијата. Глутаминот во прав е погоден за спортисти кои практикуваат физички активности кои бараат интензивен мускулен напор.

Нето количина: 600 g | 120 дози

Бесплатна достава над 2000 ден
Достава во Скопје уште истиот ден
Достава низ цела Македонија
Плаќање при подигнување на нарачката

Опис

Yamamoto Glutamine Powder

Глутаминот е условно есенцијална аминокиселина за телото и е концентрирана особено во мускулното ткиво. Неопходен е за нервниот систем, клучен е за дигестивните процеси и е важен посредник за функцијата на бубрезите и црниот дроб. Токму поради неговата висока достапност во телото, L-глутаминот врши повеќе функции и нашето тело исто така го користи по потреба, трансформирајќи го, на пример, во друга аминокиселина во зависност од барањата и потребите на различните ткива. Во нормални услови, глутаминот се синтетизира од телото главно во скелетните мускули и, во помала мера, во црниот дроб, мозокот и белите дробови.

Придобивки

Глутаминот има неколку функции помага во спречување на катаболизам на мускулите, промовира апсорпција на хранливи материи во цревата кога телото е под интензивен напор и може да обезбеди алтернативен извор на енергија. Токму поради неговиот придонес за здравјето на цревата, глутаминот повторно се појави на пазарот за фитнес и суплементи во последниве години: со оглед на сè поголемата инциденца на цревни и дигестивни стресови, корисно е и во масовна фаза за одржување на здравјето на цревата, што се става во ризик од високи калории.

Против Замор

Исто така, игра улога во одложувањето на заморот преку промовирање на синтезата на гликоген и намалување на акумулацијата на амонијак, додека се избегнува зголемување на нивото на инсулин на кој било начин. Мускулниот гликоген е од суштинско значење за вежбање и добри перформанси за време на тренингот, а земањето глутамин е корисно во овој поглед, особено за време на периоди на диети со ниски јаглени хидрати или во фазата на дефиниција. Го олеснува обновувањето на мускулите особено кај мажите и ја поддржува хидратацијата на клетките. Тој е безбеден додаток дури и кога се зема подолг период. Неодамнешните студии сугерираат внесување на 8 g глутамин по тренингот на ден, кога се зема за ре-синтеза на гликоген, додека количини од приближно 20 g/ден се индицирани кога се користат за антикатаболички цели, кога треба да се земаат после тренинг. или да се подели на неколку порции во текот на денот.

Употреба

Растворете една дозерка (5 g) во вода или друг пијалок по ваш избор, во текот на денот или после физичка активност.

Нашиот совет

Иако Глутаминот во прав може да се зема во секое време од денот, за да се максимизираат неговите придобивки, Глутаминот треба да се зема веднаш по тренинг, бидејќи ова е време кога мускулите се најчувствителни на амино киселини и синтеза на протеини. Ова може да помогне да се промовира растот на мускулите и обновувањето на мускулите после вежбање.

Нутритивни вредности

Состав во доза (5g)
Л-Глутамин 5000 mg

Состојки

Л-Глутамин.

Предупредувања

Не се препорачува за деца и бремени жени или доилки. Да се чува подалеку од дофат на деца. Лица со алергии или преосетливост на некоја од состојките не треба да го консумираат овој производ. Не ја надминувајте препорачаната дневна доза. Додатоците во исхраната не ја заменуваат урамнотежената исхрана и здравиот начин на живот. Консултирајте се со вашиот лекар пред да го користите овој производ ако страдате од проблеми со крвниот притисок или други здравствени проблеми. Неопходно е да се консултирате со лекар или експерт пред да земете каков било додаток во исхраната. Чувајте го на суво и ладно место. Да се чува подалеку од топлина, замрзнување и влажност.

Советни информации

Иако правиме максимални напори за да се осигураме дека информациите за производот се ажурирани, ве молиме секогаш читајте ги етикетите, предупредувањата и упатствата дадени со производот. Доколку се сомневате, ве молиме контактирајте не или проверете ја веб-страницата на производителот за повеќе информации за производот.

Критики

Нема критики сеуште.

Само најавени корисници кои го купиле овој продукт може да остават коментар.

Yamamoto Glutamine Powder 600g (120 servings) Powerhouse Nutrition MK
Гледате: Yamamoto Glutamine Powder, 600g 1.790 ден
Додај во кошница
error:
Кошничка затвори