Powerhouse

Плаќање при подигнување на нарачката

Бесплатна достава над 2000 ден

100% Оригинални Производи

Бесплатна достава над 2000 ден!

Availability: Достапно

Yamamoto Essential Amino

Бренд:

Original price was: 1.990 ден.Current price is: 1.590 ден.

Без глутен ✔ Без лактоза ✔

Матрица на есенцијални амино киселини добиени исклучиво од ферментација на растенијата, со сооднос l-леуцин, l-изолеуцин, l-валин од: 4:1:1 за промовирање на синтезата на протеините.

Нето количина: 240 меки гелови | 40 дози

Бесплатна достава над 2000 ден
Достава во Скопје уште истиот ден
Достава низ цела Македонија
Плаќање при подигнување на нарачката

Опис

Yamamoto Essential Amino

Essential AMINO е матрица составена од 100% есенцијални амино киселини, добиени од ферментација на зеленчук. Есенцијалните аминокиселини (ЕАА) се оние кои човечкото тело не е во состојба самостојно да ги синтетизира во доволни количини за да ги исполни барањата, и кои затоа мора нужно да се внесуваат преку исхраната. Важно е да се запамети дека EAA исто така вклучува амино киселини со разгранет ланец, или BCAA, и дека амино киселините се органски молекули што нашето тело ги користи за да формира протеини.

 • 100% есенцијални амино киселини добиени од ферментација на растенијата;
 • Оптимална поддршка за вашите перформанси;
 • Промовира синтеза на протеини и развој на мускулна маса;
 • Се спротивставува на мускулниот катаболизам;
 • L-леуцин, l-изолеуцин, l-валин сооднос од 4:1:1 и додаден l-хистидин.

За што служи додатокот на есенцијални аминокиселини?

Кога храната сама по себе не е доволна за да се задоволат барањата или кога се намалува внесот на одредени видови храна, додатоците на ЕАА се несомнено драгоцено помагало за обезбедување на телото со се што му е потребно за синтеза на протеини.

Essential AMINO има сооднос l-леуцин, l-изолеуцин и l-валин од 4:1:1, што значи поголема содржина на леуцин, бидејќи оваа аминокиселина е основна за синтеза на протеини. Essential AMINO ги содржи и сите 8 EAA во оптимален сооднос за максимизирање на нивната биорасположивост и минимизирање на производството на азотен отпад.

Кои се есенцијалните амино киселини (ЕАА) за луѓето?

За (возрасни) човечки суштества, постојат осум есенцијални амино киселини, имено:

 • Лизин: присутен главно во млеко, соја и говедско месо, но речиси отсутен во житариците, потребен е за формирање на карнитин и витамин Б3. Кај спортистите, може да го забрза закрепнувањето после тренинг.
 • Триптофан: се наоѓа во млекото и млечните производи, јајцата, мешунките, месото и рибата. Тоа е важна аминокиселина за синтеза на протеини и е почетна точка на синтезата на серотонин и ниацин.
 • Фенилаланин: се наоѓа во повеќето животински и растителни протеини, имено месо, отпадоци, риба, јајца и исто така кафеав ориз. Тој е вклучен во многу метаболички процеси, делува како „структурен градежен блок“ на протеините и придонесува за формирање на тироидни хормони.
 • Треонин: се наоѓа главно во пченка, соја, јајца, печурки, бакалар, свинско, јагнешко, зајачко и телешко месо. Таа е една од аминокиселините што најверојатно ќе ја нема во веганските диети. Тој е составен дел на антитела и затоа игра клучна улога во одржувањето на имунолошкиот систем.
 • Метионин: се наоѓа во млечни производи, белки од јајца, сусам, бразилски ореви, бакалар и протеин од соја. Метионинот е основа за производство на карнитин и цистеин, како и креатин, таурин и витамин Б12. Тој врши хелатно дејство на одредени тешки метали и доколку е присутен во доволни количини ја закиселува pH вредноста на урината.
 • Леуцин: млекото, пченката, пилешкото и јајцата се главните диететски извори на оваа аминокиселина. Тој игра важна улога на мускулно ниво и е алтернативен извор на енергија при интензивни спортски активности.
 • Изолеуцин: главно се наоѓа во пченка, компири, пилешко, јајца, кикирики, бресаола и јагнешко месо. Тој е тесно поврзан со потребите за гликоза (впрочем, се нарекува глукогена и кетогена амино киселина), го спречува структурниот протеински катаболизам и го промовира закрепнувањето по продолжен напор.
 • Валин: се наоѓа во големи количини во белка од јајце, протеин од соја, спирулина алги и млечни производи. Тој игра неколку важни улоги, особено во реконструкцијата на ткивото.

Од овие 8 EAA, последните 3 опишани (леуцин, изолеуцин и валин) се познати како BCAA или амино киселини со разгранет ланец, бидејќи имаат разгранет страничен ланец.

Употреба

Земете 6 таблети еднаш дневно, со вода или друг омилен пијалок, во текот на денот или после тренинг.

Нашиот совет

Препорачуваме да го поделите дневниот внес на аминокиселини (6 таблети) помеѓу периодите пред и после тренинг, со други зборови 3 пред вежбање и 3 потоа. Ова и ќе ги промовира анаболните процеси и ќе се спротивстави на процесите на катаболизам на мускулите, со што ќе го поддржи растот на мускулите додека ги зачувува ткивата што се предмет на напор.

Нутритивни вредности

Состојки во дневна доза (6 таблети)
L-Леуцин 3300 mg
L-Изолеуцин 834 mg
L-Валин 834 mg
L-Фенилаланин 552 mg
L-Треонин 552 mg
L-Хистидин 300 mg
L-Лизин 228 mg
L-Метионин 228 mg
L-Триптофан 120 mg

Состојки

Мешавина на аминокиселини со разгранет ланец (L-леуцин, L-изолеуцин, L-валин, стабилизатор: хидроксипропилметил целулоза), L-фенилаланин, L-треонин, средство за зголемување: микрокристална целулоза, средства против стврднување: талк, соли на магнезиум , силициум диоксид; L-хистидин, L-лизин хидрохлорид, L-метионин, L-триптофан.

Предупредувања

Не надминувајте дополнителен дневен внес од 5 g EPA и DHA заедно. Не се препорачува за деца и бремени жени или доилки. Да се чува подалеку од дофат на деца. Лица со алергии или преосетливост на некоја од состојките не треба да го консумираат овој производ. Не ја надминувајте препорачаната дневна доза. Додатоците во исхраната не ја заменуваат урамнотежената исхрана и здравиот начин на живот. Консултирајте се со вашиот лекар пред да го користите овој производ ако страдате од проблеми со крвниот притисок или други здравствени проблеми. Неопходно е да се консултирате со лекар или експерт пред да земете каков било додаток во исхраната. Чувајте го на суво и ладно место. Да се чува подалеку од топлина, замрзнување и влажност.

Советни информации

Иако правиме максимални напори за да се осигураме дека информациите за производот се ажурирани, ве молиме секогаш читајте ги етикетите, предупредувањата и упатствата дадени со производот. Доколку се сомневате, ве молиме контактирајте не или проверете ја веб-страницата на производителот за повеќе информации за производот.

Најчесто поставувани прашања

Дали треба да се земаат пред или после тренинг?

Земањето EAA е правилна стратегија и пред и после вежбање, бидејќи тие се многу корисни и во двата моменти. Тие се спротивставуваат на мускулниот катаболизам кој се јавува после напорни вежби и во исто време му обезбедуваат на мускулите пластичен материјал. Затоа, нашиот совет е да го поделите внесот помеѓу периодите пред и после тренинг.

Земам есенцијални амино киселини: дали е правилно да се додаде и внес на протеини?

Повеќето протеини со висока биолошка вредност содржат целосен спектар на есенцијални амино киселини. Во ситуации како што се нискокалорични, високо-протеински диети, зголемени потреби или дури и саркопенија, внесот на EAA е важен. Дали е соодветно да се земаат протеини и амино киселини заедно, зависи од квалитетот (биолошката вредност) на протеинот и од вкупниот дневен внес на протеини. Доколку не е можно да се обезбеди внес на сите ЕАА само преку протеини, се препорачува суплементација. Слично на тоа, ако земате ЕАА, но не ги исполнувате вашите барања за протеини, протеинот исто така може да се зема во исто време.

Критики

Нема критики сеуште.

Само најавени корисници кои го купиле овој продукт може да остават коментар.

Yamamoto Essential AMINO (240 Caps) Powerhouse Suplementi Makedonija
Гледате: Yamamoto Essential Amino Original price was: 1.990 ден.Current price is: 1.590 ден.
Додај во кошница
error:
Кошничка затвори