Powerhouse

Плаќање при подигнување на нарачката

Бесплатна достава над 2000 ден

100% Оригинални Производи

Бесплатна достава над 2000 ден!

Availability: Достапно

Yamamoto Acetyl L-Carnitine, 1000mg

Бренд:

1.090 ден

Без глутен ✔ Без лактоза ✔

Зголемете ја вашата енергија и издржливост за оптимални перформанси со Acetyl L-CARNITINE, кој може да се пофали со импресивни 1000 mg активна супстанција по капсула.

Нето количина: 60 капсули | 60 дози

Бесплатна достава над 2000 ден
Достава во Скопје уште истиот ден
Достава низ цела Македонија
Плаќање при подигнување на нарачката

Опис

Acetyl L-Carnitine

  • 1000 mg ацетил Л-карнитин по капсула;
  • Помага за зголемување на енергијата и издржливоста при физичка активност;
  • Промовира ментална функција, а со тоа ја подобрува концентрацијата и меморијата;
  • Идеален за олеснување и на физичката кондиција и на менталната реактивност;
  • Промовира оптимални спортски перформанси;
  • Произведено во Италија.

Ацетил Л-КАРНИТИН е додаток во исхраната на Yamamoto Nutrition кој содржи Л-Карнитин, амино киселина природно синтетизирана од човечкото тело која игра важна улога во енергетскиот метаболизам на клетките. Поконкретно, овој додаток е формулиран со специјална форма на Л-Карнитин, кој овозможува поголема биорасположивост и капацитет да ја премине крвно-мозочната бариера, што ја промовира функцијата на мозокот. Оваа форма на карнитин уникатно се карактеризира со присуство на ацетил група, која ја олеснува апсорпцијата на молекулата во цревата, овозможувајќи и да ја премине крвно-мозочната бариера, заштитната бариера што го одвојува крвотокот од мозокот.

Acetyl L-CARNITINE обезбедува висока доза на Acetyl L-Carnitine, со концентрација од 1000 mg по капсула. Оваа висока концентрација го прави додатокот на храна идеално решение за оние кои сакаат да ја промовираат својата физичка и ментална кондиција, преку подобрување на нивната енергија и отпор при физичка активност и промовирање на подобра функција на мозокот.

Л-Карнитинот е соединение кое се произведува во телото од есенцијалните амино киселини лизин и метионин. Неговата главна функција е транспортирање на масни киселини со долг синџир во клетките, каде што може да се метаболизираат за да се произведе енергија. Затоа игра важна улога во енергетскиот метаболизам, преку промовирање на енергетската ефикасност и производство на клеточно ниво.

Овие карактеристики значат дека ацетил Л-карнитинот е во состојба да промовира оптимални спортски перформанси, со пренесување на масни киселини во клетките, каде што се метаболизираат за да се произведе енергија. Овој процес е особено важен за време на вежбањето, кога на телото му треба поголема количина на енергија за поддршка на мускулната активност. Освен за промоција на физичката кондиција, ацетил Л-карнитин може да биде корисен и за подобрување на менталната функција и помагање на меморијата и концентрацијата, бидејќи оваа молекула е присутна и во мозокот, каде што игра важна улога во производството на енергија и заштитата на нервните клетки од оксидативните стрес. Ацетилираната форма на карнитин, избрана за ацетил Л-КАРНИТИН на Yamamoto Nutrition, може да ја премине крвно-мозочната бариера и да промовира подобра функција на мозокот. Карнитинот, исто така, може да игра важна улога во спречувањето на одредени болести, а неговото внесување е поврзано со намалување на ризикот од развој на одредени кардиоваскуларни заболувања, како што се хипертензија, срцев удар и мозочен удар, поради неговата способност да го подобри васкуларното здравје и го намалува нивото на холестерол во крвта, а исто така игра заштитна улога против развојот на одредени невродегенеративни болести, како што се Алцхајмерова и Паркинсонова болест, поради неговата способност да ги заштити нервните клетки од оксидативен стрес.

** Која е разликата помеѓу Л-карнитин и ацетил Л-карнитин?

Л-карнитинот и ацетил Л-карнитинот се две различни форми на иста молекула, Карнитин, амино киселина природно синтетизирана од човечкото тело и игра важна улога во клеточниот енергетски метаболизам. Главната разлика лежи во нивната хемиска структура и нивните биолошки функции. Л-Карнитинот е неацетилирана форма на карнитин, кој игра важна улога во транспортот на масните киселини со долг ланец до клетките, каде што може да се метаболизираат за да се произведе енергија. Ацетил Л-карнитин, од друга страна, е ацетилирана форма на карнитин која се разликува поради присуството на ацетил група. Оваа ацетил група ја зголемува растворливоста и биорасположивоста на Карнитинот, промовирајќи ја неговата подобра апсорпција во цревата и неговата способност да ја премине крвно-мозочната бариера. Затоа, ацетил Л-карнитинот има поспецифично дејство врз функцијата на мозокот отколку Л-карнитинот и може да биде корисна помош за меморија и концентрација, подобрување на когнитивната функција и спречување на стареењето на мозокот.

Употреба

Земете една капсула дневно со вода или друг пијалок по ваш избор.

Нашиот совет

Препорачуваме да земате Ацетил Л-КАРНИТИН пред вежбање, по можност 30 до 60 минути пред тренинг. Тоа е затоа што Л-Карнитинот може да помогне да се зголеми енергијата и издржливоста за време на физичката активност, а со тоа да се промовираат оптимални спортски перформанси. Сепак, дозата може да варира во зависност од индивидуалните потреби.

Нутритивни вредности

Вкупно дози: 60 | Големина на дневна доза: 1 капсула

Состав по доза (1 капсула)
Ацетил L-Карнитин 1000 mg

Состојки

Ацетил Л-Карнитин HCl, обвивка од капсулата: желатин, средство за зголемување: микрокристална целулоза, средства против стврднување: магнезиум стеарат, силициум диоксид, бои: титаниум диоксид (капсула).

Предупредувања

Не се препорачува за деца и бремени жени или доилки. Да се чува подалеку од дофат на деца. Лица со алергии или преосетливост на некоја од состојките не треба да го консумираат овој производ. Не ја надминувајте препорачаната дневна доза. Додатоците во исхраната не ја заменуваат урамнотежената исхрана и здравиот начин на живот. Консултирајте се со вашиот лекар пред да го користите овој производ ако страдате од проблеми со крвниот притисок или други здравствени проблеми. Неопходно е да се консултирате со лекар или експерт пред да земете каков било додаток во исхраната. Чувајте го на суво и ладно место. Да се чува подалеку од топлина, замрзнување и влажност.

Советни информации

Иако правиме максимални напори за да се осигураме дека информациите за производот се ажурирани, ве молиме секогаш читајте ги етикетите, предупредувањата и упатствата дадени со производот. Доколку се сомневате, ве молиме контактирајте не или проверете ја веб-страницата на производителот за повеќе информации за производот.

Најчесто поставувани прашања

Може ли да земам ацетил Л-КАРНИТИН дури и ако не вежбам?

Да, може да земете Ацетил Л-КАРНИТИН дури и ако не вежбате. Л-Карнитинот е супстанца која е природно присутна во човечкото тело и може да биде корисна и за подобрување на менталната функција и за промовирање на меморијата и концентрацијата. Меѓутоа, ако не вежбате, можеби ќе ви требаат помали дози од препорачаните за спортистите.

Дали е вистина дека земањето карнитин помага во губење на тежината?

Иако карнитинот често се поврзува со слабеење и губење на тежината, неговата ефикасност во овој поглед сè уште не е целосно потврдена со научни истражувања. Оваа аминокиселина игра важна улога во клеточниот енергетски метаболизам преку помагање на транспортот на масни киселини со долг синџир до клетките, каде што може да се метаболизираат за да се произведе енергија. Овој процес е особено важен за време на вежбањето, кога на телото му треба поголема количина на енергија за поддршка на мускулната активност. Во некои случаи, земањето Карнитин може да има скромни ефекти врз губењето на тежината, но важно е да се нагласи дека овие ефекти главно се забележани кај дебели или луѓе со прекумерна тежина, и дека ефектите на Карнитин врз губење на тежината може да варираат во зависност од индивидуалните карактеристики. Исто така, важно е да се истакне дека Карнитинот сам по себе не согорува масти или средство за слабеење и дека земањето на овој додаток во исхраната не може да ја замени урамнотежената исхрана и активниот начин на живот.

Критики

Нема критики сеуште.

Само најавени корисници кои го купиле овој продукт може да остават коментар.

Yamamoto Acetyl L-CARNITINE 1000mg Powerhouse Supplements Macedonia
Гледате: Yamamoto Acetyl L-Carnitine, 1000mg 1.090 ден
Додај во кошница
error:
Кошничка затвори