Powerhouse

Плаќање при подигнување на нарачката

Бесплатна достава над 2000 ден

100% Оригинални Производи

Бесплатна достава над 2000 ден!

Availability: Недостапно

Yamamoto Flex Formula

Бренд:

Yamamoto® Nutrition ја претставува новата верзија на Flex FORMULA®, додаток на храна погоден за сите спортисти кои во текот на интензивното вежбање на своите активности ги изложуваат зглобовите и тетивните структури на континуиран стрес. Новата формула доаѓа во обновен формат со колаген тип II, хијалуронска киселина, хондроитин сулфат во форма на смесата „ChondrActiv™“ патентирана од Diana Naturals, Глукозамин, Екстракт од Boswellia (BosliQ®AKBA), витамин Д и витамин Ц.

Нето количина: 60 капсули

Бесплатна достава над 2000 ден
Достава во Скопје уште истиот ден
Достава низ цела Македонија
Плаќање при подигнување на нарачката

Категорија: Tags: ,

Опис

ChondrActiv™ е смеса во стандардизирана форма со многу висока биорасположивост на три клучни елементи за здравјето на зглобовите: тип II колаген од пилешка рскавица (55%) што ја помага самата структура на рскавицата, на која се засноваат нашите зглобови, како и влијае на здравјето на нашите сврзни ткива низ телото, хондроитин сулфат (12%) и хијалуронска киселина (1,5%) кои обезбедуваат силна поддршка на зглобовите и на синовијалната течност, како што е докажано со клинички студии.

Глукозаминот е суштински елемент поради синергијата што ги врзува овие елементи во одржувањето на здравјето на зглобовите на спортистот кој постојано ги турка да настапуваат. Како составен дел на гликозаминогликаните и протеогликаните присутни во синовијалната течност и во матрицата на ‘рскавицата, се користи за биосинтеза на хијалуронската киселина, синовијалната течност и протеогликаните на основната супстанција на зглобната ‘рскавица, елементи подложени на постојано абење за време на спортување. активност. Дефицитот на глукозамин или неговиот метаболизам може да го намали степенот на производство на овие важни макромолекули што доведува до слабост на одредени ткива. Исто така, кога се случуваат трауми, метаболизмот на ‘рскавицата може да претрпи модификации; во оваа ситуација, интегрирањето на глукозаминот, ги надополнува ендогените недостатоци на супстанцијата, ја стимулира основата на биосинтезата, ја стимулира биосинтезата на протеогликаните, произведува трофично дејство на зглобната ‘рскавица, фаворизирајќи ја фиксацијата на сулфурот во синтезата на глукозаминогликаните и протеогликаните.

Сè почесто слушаме за антиинфламаторната и аналгетската моќ на Boswellia, која има широк опсег на употреба во спортот и/или трауматологијата. Од босвелија извлекуваме смола за џвакање која е богата со босвелински киселини, тетрациклични киселини и полисахариди и има моќно антиинфламаторно и аналгетско дејство кога се користи за различни патологии на остеоартикуларниот систем. Ова дејство се манифестира преку намалување на болката и отокот, како и подобрување на подвижноста на зглобовите, дури и во фазите на опоравување по траума или повреди од различни видови. Овие моќни активни состојки, всушност, го попречуваат дејството на ензимот 5-липоксигеназа, активен агенс одговорен за производство на супстанции кои ги олеснуваат воспалителните процеси. Понатаму, тие ги инхибираат еластазите, високо деструктивни ензими, кои го напаѓаат и го влошуваат еластичниот дел од ткивата во кои се јавува воспалителен процес. Во нашиот производ, сакавме да додадеме извонредност што ќе ги нагласи ефектите врз воспалението и болката. Ова е направено со употреба на Biosfered, BosLiQ®, течен екстракт со многу висока биорасположивост со уникатни карактеристики во споредба со другите форми на екстракти. Се карактеризира со присуство на олеананолни липофилни пентациклични тритерпен киселини (??-босвелни киселини), урсолни киселини (??-босвелни киселини) и нивни соединенија, и со присуство на високи количини на АКБА што резултира со моќен антиинфламаторно дејство. одговор и контраст на болните процеси. Присуството на витамин Ц придонесува за нормално формирање на колаген за физиолошка активност на ‘рскавицата и на витамин Д кој интервенира во одржување на нормалното здравје на коските и мускулите.

Употреба

Земајте 3 капсули на ден со вода.

Нутритивни вредности

Дневна доза: 3 капсули – Дози по пакување: 20

Информации за исхраната по порција (3 капсули) %RI*
Chondractiv® 600 mg
од кој тип II колаген 330 mg
од кои хондроитин сулфат 72 mg
од кои хијалуронска киселина 6 mg
Глукозамин HCI 400 mg
од кои глукозамин 332 mg
Екстракт од босвелија (BosLIQ® AKBA) 200 mg
од кои ацетил-11-кето-β-босвелична киселина 10 mg
од кои цембрени 16 mg
Витамин Д 5 μg 100
Витамин Ц 100 mg 125

*RI: референтен внес

Состојки

Chondractiv® (55% колаген тип II, 12% хондроитин сулфат и 1% хијалуронска киселина од хидролизирана кокошка ‘рскавица), глукозамин HCl, капсула (средство за застаклување: хидроксипропил метилцелулоза; боја: калциум карбонат екстракт BALIAKs), (Boswellia sacra Flueck syn. Boswellia carteri Birdw) смола за џвакање 5% ацетил-11-кето-β-босвелинска киселина (AKBA), 20% други босвелински киселини и 8% вкупни дитерпени], L-аскорбинска киселина (витамин Ц), анти – средства за стврднување: магнезиумови соли на масни киселини, силициум диоксид; холекалциферол (витамин Д).

Chondractiv® е заштитен знак и се користи под лиценца од DIANA FOOD.
BosLIQ® е регистрирана трговска марка на Biosfered Srl.

Предупредувања

Не се препорачува за деца и бремени жени или доилки. Да се чува подалеку од дофат на деца. Лица со алергии или преосетливост на некоја од состојките не треба да го консумираат овој производ. Не ја надминувајте препорачаната дневна доза. Додатоците во исхраната не ја заменуваат урамнотежената исхрана и здравиот начин на живот. Консултирајте се со вашиот лекар пред да го користите овој производ ако страдате од проблеми со крвниот притисок или други здравствени проблеми. Неопходно е да се консултирате со лекар или експерт пред да земете каков било додаток во исхраната. Чувајте го на суво и ладно место. Да се чува подалеку од топлина, замрзнување и влажност.

Советни информации

Иако правиме максимални напори за да се осигураме дека информациите за производот се ажурирани, ве молиме секогаш читајте ги етикетите, предупредувањата и упатствата дадени со производот. Доколку се сомневате, ве молиме контактирајте не или проверете ја веб-страницата на производителот за повеќе информации за производот.

Критики

Нема критики сеуште.

Само најавени корисници кои го купиле овој продукт може да остават коментар.

error:
Кошничка затвори