Powerhouse

Плаќање при подигнување на нарачката

Бесплатна достава над 2000 ден

100% Оригинални Производи

Бесплатна достава над 2000 ден!

Availability: Достапно

Yamamoto Citrulline Malate

Бренд:

Original price was: 1.090 ден.Current price is: 990 ден.

Без глутен ✔ Без лактоза ✔

Го подобрува снабдувањето со крв и кислород до мускулите преку стимулирање на производството на азотен оксид.

Нето количина: 90 капсули | 30 дози

Бесплатна достава над 2000 ден
Достава во Скопје уште истиот ден
Достава низ цела Македонија
Плаќање при подигнување на нарачката

Опис

Citrulline Malate

Citrulline MALATE за Pre-Workout на Yamamoto Nutrition е додаток во исхраната кој содржи цитрулин малат, форма на цитрулин што се врзува за јаболковата киселина за да создаде соединение кое лесно се апсорбира од телото и е погодно за спортисти кои бараат супериорни перформанси. Земањето Citrulline MALATE пред вежбање може да го подобри снабдувањето со крв и кислород до мускулите, преку стимулирање на производството на азотен оксид, што ја зголемува отпорноста и ги подобрува перформансите за време на физичките активности. Цитрулинот е несуштинска амино киселина која игра различни улоги во човечкото тело и, кога се зема во форма на додатоци во исхраната, може да понуди неколку здравствени придобивки, особено нејзиниот ефект врз кардиоваскуларниот систем.

  • Комбинација на Л-цитрулин и јаболкова киселина
  • Потенцијално подобра биорасположивост од л-аргинин
  • Ја промовира синтезата на претходникот на азотен оксид (NO) l-аргинин
  • Подобра енергетска поддршка отколку само л-цитрулин
  • 1.000 mg цитрулин малат по таблета

Азотен оксид

По внесувањето, цитрулинот се претвора во L-аргинин, кој произведува азотен оксид (NO), моќна молекула која ги шири крвните садови за да им овозможи на работните мускули да добијат повеќе кислород и хранливи материи и во исто време брзо да го отстрануваат метаболичкиот отпад. Овој ефект врз протокот на крв резултира со подобрени перформанси и закрепнување од неколку аспекти, вклучувајќи го и целокупното здравје на кардиоваскуларниот систем. Всушност, цитрулинот помага да се намали крвниот притисок и да се подобри здравјето на артериите, може да го зголеми производството на енергија и протокот на крв и кислород во мускулното ткиво, како последица на тоа ја зголемува издржливоста и го намалува заморот на мускулите. Тоа е молекула која делува како клучен посредник во циклусот на уреа, метаболички чекор кој служи за елиминирање на излишните амински групи. Оваа серија на биохемиски реакции му овозможува на телото да произведува уреа од амонијак, кој е отровен за телото. Кога оваа молекула се акумулира, го попречува формирањето на мускулниот гликоген и го промовира почетокот на замор. Затоа, производството на доволно уреа е од суштинско значење за елиминирање на токсичните материи кои резултираат со масивно производство на амонијак, а суплементацијата на цитрулин ја подобрува оваа активност. Цитрулинот, исто така, може да помогне во намалувањето на мускулната болка и замор по физичка активност, со намалување на акумулацијата на млечна киселина во мускулите.

Производство на аргинин

Друг важен ефект на цитрулинот е неговата способност да го поддржува производството на аргинин како претходник на азотен оксид. Вазодилатацијата индуцирана од азотен оксид исто така се користи во медицинското поле за лекување на блага еректилна дисфункција, како и искористување од спортистите за подобрување на перформансите преку зголемено снабдување со крв, а со тоа и кислород и хранливи материи, до ткивата вклучени во напор.

Yamamoto Nutrition Citrulline Malate е лесно да се земе и да се вклучи во вашата дневна рутина. Овој додаток е произведен во фабрика со сертификат за GMP (Добра производна практика), која обезбедува највисок квалитет и безбедност. Производот е лабораториски тестиран за да се обезбеди неговата чистота и ефикасност.

Зошто цитрулин малат е супериорен во однос на едноставниот цитрулин?

Цитрулин малат ја комбинира амино киселината Цитрулин со Малат, органска сол која игра важна улога во различни биохемиски реакции, особено во мускулното ткиво. Јаболковата киселина е една од главните компоненти во циклусот на трикарбоксилна киселина (TCA), процес со кој телото произведува енергија. Комбинирањето на цитрулин со малат резултира со поголема ефикасност во однос на вазодилатација, перформанси и закрепнување од DOMS.

Употреба

Земете 3 таблети еднаш дневно, со вода или друг омилен пијалок, околу 20 минути пред тренинг. Во деновите што не се тренираат, производот може да се земе во секој момент во текот на денот.

Нашиот совет

Кога се комбинира со јаболкова киселина, аминокиселината Цитрулин помага да се зголеми нивото на аргинин (како и нивото на самиот цитрулин) во крвта, ја стимулира синтезата на азотен оксид и следствено ја поддржува вазодилатација. Иако нашиот Citrulline MALATE може да се користи во секое време од денот, за да се максимизираат неговите придобивки за физичките перформанси, треба да се земе околу 20-30 минути пред да вежбате.

Нутритивни вредности

Состав во прција
Цитрулин малат 3 g

Состојки

L-цитрулин DL-малат, средство за зголемување: целулоза; средство против стврднување: талк, соли на магнезиум на масни киселини, силициум диоксид.

Предупредувања

Не се препорачува за деца и бремени жени или доилки. Да се чува подалеку од дофат на деца. Лица со алергии или преосетливост на некоја од состојките не треба да го консумираат овој производ. Не ја надминувајте препорачаната дневна доза. Додатоците во исхраната не ја заменуваат урамнотежената исхрана и здравиот начин на живот. Консултирајте се со вашиот лекар пред да го користите овој производ ако страдате од проблеми со крвниот притисок или други здравствени проблеми. Неопходно е да се консултирате со лекар или експерт пред да земете каков било додаток во исхраната. Чувајте го на суво и ладно место. Да се чува подалеку од топлина, замрзнување и влажност.

Советни информации

Иако правиме максимални напори за да се осигураме дека информациите за производот се ажурирани, ве молиме секогаш читајте ги етикетите, предупредувањата и упатствата дадени со производот. Доколку се сомневате, ве молиме контактирајте не или проверете ја веб-страницата на производителот за повеќе информации за производот.

Најчесто поставувани прашања

Дали има некоја храна која природно содржи цитрулин?

Да, оваа аминокиселина е природно присутна во храната како лубеница, тиква, краставица, диња и некои мешунки (вклучувајќи наут и црн грав). Сепак, важно е да се напомене дека не е лесно да се постигне истата количина на цитрулин содржана во цитрулин МАЛАТЕ само со диета.

Страдам од еректилна дисфункција. Дали земањето додаток на цитрулин може да помогне?

Цитрулинот е проучен за неговата способност да ја подобри еректилната функција кај мажи со блага до умерена еректилна дисфункција. Цитрулинот помага да се зголеми производството на азотен оксид, супстанца која ги шири крвните садови и го зголемува протокот на крв. Сепак, важно е да се разбере дека цитрулинот може да биде корисен само како дел од здрав начин на живот, кој вклучува урамнотежена исхрана, редовно вежбање и намалување на стресот. Сите овие фактори можат да помогнат да се подобри еректилната функција и општото здравје.

Може ли да користам цитрулин за да добијам повеќе аргинин?

Цитрулинот е претходник на аргинин: земањето цитрулин, последователно, доведува до зголемување на нивото на аргинин, токму затоа што телото го претвора цитрулинот внесен во аргинин. Така да, можеш.

Критики

Нема критики сеуште.

Само најавени корисници кои го купиле овој продукт може да остават коментар.

Yamamoto Citrulline Malate (90caps) Powerhouse Supplements MK
Гледате: Yamamoto Citrulline Malate Original price was: 1.090 ден.Current price is: 990 ден.
Додај во кошница
error:
Кошничка затвори