Powerhouse

Плаќање при подигнување на нарачката

Бесплатна достава над 2000 ден

100% Оригинални Производи

Бесплатна достава над 2000 ден!

Availability: Достапно

Scitec Nutriticion 100% Vegan Protein (33g)

Бренд:
Шифра: N/A

80 ден

Веган ✔ Без шеќер ✔ Без глутен ✔

100% вегански протеин кој содржи безбедни пет различни извори на растителни протеини комбинирани и внимателно избрани состојки како и другите производи на Scitec Nutrition. Со витамин Б12 и без конзерванси.

Нето количина: 1000g | 30 порции

Бесплатна достава над 2000 ден
Достава во Скопје уште истиот ден
Достава низ цела Македонија
Плаќање при подигнување на нарачката

Опис

Што го прави протеинот од растително потекло добар?

Ако сте посветен вегетаријанец или веган, или поради некоја друга причина (како што е нетолеранција) претпочитате да не консумирате животински протеини, ќе мора да ги разгледате вашите опции за извори на протеини од растително потекло. Овие, сепак, немаат целосен профил на аминокиселини бидејќи дури и ако ги содржат сите есенцијални амино киселини, нивниот релативен однос не одговара на потребите на луѓето, за разлика од изворите на животински протеини. Бидејќи протеинот придонесува за раст и одржување на мускулите и за одржување на нормалната структура на коските*; неопходно е и важно да се консумира оптимална количина на квалитетни протеини дури и ако водите вегански начин на живот.

Што треба да направите?

Треба да комбинирате неколку видови на растителни протеини за да имате шанса да ги надоместите овие недостатоци. 100% вегански протеин содржи пет различни извори на растителни протеини. Тој е без шеќер и глутен и не содржи конзерванси и е збогатен со витамин Б12, кој игра важна улога во намалувањето на исцрпеноста* и е суштински витамин за секој, без разлика дали е веган или не.

Значи, ако барате комбиниран извор на вегански протеини, не барајте понатаму!

*Научно поткрепени тврдења одобрени од Европската управа за безбедност на храната (ЕФСА).

Препорачана доза

Земете една порција дневно (33 грама, 3/4 лажичка) измешана во 300 ml вода. Во деновите на тренинг, користете го после тренингот; во деновите за одмор, консумирајте попладне.

Конзумирањето на овој производ не е замена за разновидна и урамнотежена исхрана и здрав начин на живот.

Нутритивни вредности

Пример: Чоколадо по порција (33 g) на 100 g
Енергија 550 kJ / 130 kcal 1667 kJ / 395 kcal
Масти 2,6 g 7,8 g
– од кој заситени масни киселини 0,6 g 1,9 g
Јаглехидрати 3,1 g 9,3 g
– од кои шеќер < 0,5 g 0,6 g
Протеин 23 g 71 g
Сол 1,8 g 5,5 g

2RI%: Референтен внес на просечен возрасен (8400 kJ/2000 kcal). ***Не е воспоставена РИ. 3 NRV%: Референтна вредност на хранливи материи за возрасни. ***Не е утврден NRV.

Состојки

Chocolate

Pisane C9 протеин од грашок, вкусови, какао во прав со намалена маснотија, протеин од ориз, сол, кокос протеин, протеин од калинка, протеин од тиква, згуснувач (ксантанска гума), засладувачи (сукралоза, ацесулфам К), цијанокобалин

Може да содржи траги од млеко, протеини од соја и јајца, јаткасти плодови и кикирики, глутен, риба и школки.

Hazelnut-Walnut

Pisane C9 протеин од грашок, вкусови, протеин од ориз, сол, кокос протеин, протеин од калинка, Протеин од тиква, згуснувач (ксантанска гума), засладувачи (сукралоза, ацесулфам К), боја (Карамел на амонијак), цијанокобалин.

Може да содржи траги од млеко, протеини од соја и јајца, јаткасти плодови и кикирики, глутен, риба и ракови.

Vanilla

Pisane C9 протеин од грашок, вкусови, протеин од ориз, сол, кокос протеин, протеин од калинка, Протеин од тиква, згуснувач (ксантанска гума), засладувачи (сукралоза, ацесулфам К), цијанокобалин.

Може да содржи траги од млеко, протеини од соја и јајца, јаткасти плодови и кикирики, глутен, риба и ракови.

Информации за алергени

Произведено во капацитет кој преработува млеко, јајца, соја, кикирики, лешник, целер, риба и ракови.

Погоден за вегани.

Предупредувања

Не се препорачува за деца и бремени жени или доилки. Да се чува подалеку од дофат на деца. Лица со алергии или преосетливост на некоја од состојките не треба да го консумираат овој производ. Не ја надминувајте препорачаната дневна доза. Додатоците во исхраната не ја заменуваат урамнотежената исхрана и здравиот начин на живот. Консултирајте се со вашиот лекар пред да го користите овој производ ако страдате од проблеми со крвниот притисок или други здравствени проблеми. Неопходно е да се консултирате со лекар или експерт пред да земете каков било додаток во исхраната. Чувајте го на суво и ладно место. Да се чува подалеку од топлина, замрзнување и влажност.

Советни информации

Иако правиме максимални напори за да се осигураме дека информациите за производот се ажурирани, ве молиме секогаш читајте ги етикетите, предупредувањата и упатствата дадени со производот. Доколку се сомневате, ве молиме контактирајте не или проверете ја веб-страницата на производителот за повеќе информации за производот.

Производ: Scitec Nutriticion 100% Vegan Protein. Потекло: Budapest, Hungary.

Дополнителни информации

Вкусови

Chocolate, Hazelnut Walnut, Vanilla

Критики

Нема критики сеуште.

Само најавени корисници кои го купиле овој продукт може да остават коментар.

Scitec Nutriticion 100% Vegan Protein (33g) - hazelnut walnut powerhouse mk
Гледате: Scitec Nutriticion 100% Vegan Protein (33g) 80 ден
Избери опции
error:
Кошничка затвори